PHP Echo ve Print Komutları


Biraz fazlaca klişe olacak fakat ben de bir “Merhaba Dünya” yazdırmadan programcı olmaya başlamak istemem. Bu yüzden, belki yıllar sonra dönüp baktığımda yüzümde bir gülümseme bırakacak bu ilk postu buraya kaydetmek istedim. Yazdıklarımın “PHP Dersleri” olarak algılanmamasını istiyorum, zira ders verecek kapasitede bir insan değilim. Burası benim için kişisel bir not defteri.

<?php

echo "Merhaba Dünya!";

print "Hello World!";

?>

Her iki komut da ekrana “Merhaba Dünya!” yazdıracak. Bu komutu PHP öğrenmeye başlamadan önce biliyordum. Kaldı ki yazılımla uzaktan da olsa biraz ilgili bir insanın Echo‘yu bilmemesi pek olağan bir durum değil. Böyle baktığımızda ne işe yarayacak ki bu zaten ekrana bir şey yazmak istesem HTML bana yeter diyebilirsiniz. Echo ve Print komutları yazıdan ziyade değişkenleri bastırmak için kullanılıyor. Mesela şöyle:

<?php

$degisken = "Kelimeler Benim";

echo $degisken;

?>

Bu şekilde yazdığımızda ekrana $degisken yerine “Kelimeler Benim” yazdıracak. Sadece değişken yazdıracağımız zaman tırnak işareti kullanmıyoruz. Ama değişkenin yanına string şeklinde yani değişken olmayan bir text ekleyeceğimiz zaman çift tırnak kullanmak zorundayız. Tek tırnak kullanırsak tırnak içindeki değişkeni doğru yazdırmaz.

<?php

$degisken = "Sezer İltekin";

print "Benim adım $degisken";

?>

Bu şekilde çalıştırdığımızda, ekrana “Benim adım Sezer İltekin” şeklinde yazdırmış olacağız. | 10 Mart 2016
|    

“PHP Echo ve Print Komutları” için 2 cevap

  1. sezer dedi ki:

    Bu bir deneme yorumudur.

  2. Kaan Karadeniz dedi ki:

    Bunun devamı gelmeyecek mi? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir